Kramtymo jėgos poveikis dantų implantams: ką reikia žinoti?

Daugelis žmonių mano, kad dantys yra sujungti su kaulu, tačiau tai netiesa. Dantys iš tikrųjų yra sujungti su vadinamuoju periodonto raiščiu. Periodonto raištis yra stiprus, bet taip pat ir pakankamai tamprus. Tai leidžia dantims šiek tiek judėti žandikaulyje, suteikia jiems šiek tiek amortizacijos nuo jūsų žandikaulio kramtymo jėgos. Negana to, kai periodonto raištis išsitempia, jis skatina osteoblastų – ląstelių, kurios atsakingos už naujo kaulo susidarymą, išsiskyrimą. Tai padeda išlaikyti jūsų dantis tvirtai pritvirtintus prie kaulo, net ir tada, kai patiria didelią kandimo jėgą. Kita vertus, dantų implantai iš tikrųjų yra įtvirtinti kaule. Kai kandimo jėga taikoma implantui, visa tai perduodama tiesiai į žandikaulį. Nors titano dantų implantai laikomi  pakankamai stipriais, kad atlaikytų šią jėgą (tik 0,2 % implantų lūžta), jūsų kaulas gali to nepajėgti.

Kaip apsaugoti implantus nuo kramtymo jėgos poveikio

Jūsų dantys turi daug būdų, kaip nustatyti, kada jie patiria pernelyg didelę sąkandžio jėgą. Pats dantis turi nervą, kuris gali jausti jėgą, o aplink dantį yra receptoriai, galintys pajusti danties judėjimą. Tai užtikrina, kad kai jūsų dantis sukandamas per stipriai, jūs tai aiškiai suprantate. Kita vertus, dantų implantai neturi nervų, todėl negali sukurti tinkamo atsako, kai jiems daromas per didelis spaudimas. Vienintelis pojūtis, kurį pajusite tai diskomfortas ar skausmas pačiam kaule. Kadangi jūsų dantų implantai yra pažeidžiami per didelės kandimo jėgos, labai svarbu pirmiausia įsitikinti, kad jūsų sąkandis yra taisyklingas. Geriausia praktika yra konsultuotis su patyrusiu implantuojančiu odontologu arba patyrusių implantuojančių odontologų – ortodontų komanda, kuri gali tinkamai suprojektuoti jūsų implantus ir subalansuoti sąkandį, kad būtų užtikrintos tinkamos dantų implantus veiksiančios kandimo jėgos.

Taip pat labai svarbu saugotis, kad neatsirastų komplikacijų po dantų implantavimo procedūrų. Jei jaučiate skausmą aplink dantų implantą esančiame kaule, svarbu apie tai pasakyti savo odontologui. Taip pat būtinai praneškite apie danties vainikėlio arba atramos, tvirtinančios vainikėlį prie danties implanto, įtrūkimą, įskilimą ar lūžimą. Kai dantų implantai yra tinkamai suprojektuoti, tinkamai įstatyti ir tinkamai prižiūrimi, jie gali sėkmingai tarnauti visą gyvenimą.

Apibendrinant galima teigti, kad dantų implantai neabejotinai yra vienas efektyviausių dantų funkcijos ir kramtymo atstatymo būtų. Tačiau, kaip ir renkantis, bet kurį kitą dantų gydymo ar protezavimo būtų visuomet svarbu aptarti jums tinkamiausią planą su jūsų odontologu, kuris įvertins žandikaulio būklę, parinks tinkamiausius dantų implantus ir sudarys individualų gydymo planą.